icon

0553 833 96 79 - 0553 833 94 57

0312 925 14 22
inancegitim@gmail.com

icon

Ankara, TÜRKİYE
Maltepe Mah Necatibey Caddesi 74/15 Çankaya


Sağlıklı yaşam için sporun önemi herkes tarafından açıkça bilinirken, doğru zamanda doğru sporun yapılabilmesi için uzman bireylerden destek alınması gerekir.  Ruhsal ve bedensel olarak bireyin daha güçlü olmasına destek olan personal trainer eğitmenliği son zamanlarda özel meslek dallarından biri haline gelmiştir. Birçok spor merkezinde yer alan personal trainerlar belirli bir yaş grubuna hizmet vermektedir.


PERSONAL TRAİNER OLMAK İÇİN SERTİFİKA GEREKİR Mİ?

Personal trainer, tek bir sporcuyu çalıştırmanın yanı sıra takım halinde olan sporcuların eksikliklerini kapatıp onların yanında olur. Takım halde verilen eğitimlerin yarattığı başarı ise sporcunun rotası haline gelmiştir.  Personal trainer olabilmek için mutlaka eğitim almalı ve bu eğitim sonucunda sertifikaya sahip olunmalıdır. Sporcu ve spor ile ilgilenenlerin aldıkları eğitim branşlarıyla kattıkları bilgiler sentezlenip bir programa dahil olurlar. Sonuç olarak personal trainer eğitmenliği için sertifikaya sahip olmak en önemli temel kavramdır.


PERSONAL TRAİNER NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Genel kapsamda spor alanlarında görev alan ve kişilerin doğru spor yapmalarına destek olan sağlıklı ve idealleri olan bireylere “personal trainer eğitmenleri” adı verilmektedir. Spor merkezine sağlıklı bir yaşam sürmek için gelen kişilere neler yapabileceklerini anlatan ve aynı ortamda fiilen bu hareketleri gösteren personal trainer eğitmenleri bu sektörde aranan kişiler olmuşlardır.  Sporcuların daha iyi ortamlarda spor yapmalarına yardımcı olarak, eksik veya yanlış olan kısımları hatırlatan deneyimli sporculardır. Sporu anlatabilmeleri için sporcu olmaları şarttır.


PERSONAL TRAİNER BİR MESLEK DALI İÇERİSİNDE MİDİR?

Dünyada ve Türkiye’de personal trainer eğitmenliği tamamen bir meslek alanına girmiştir.  Yüzlerce spor salonunun açıldığı varsayılırsa personal trainerlar da buralarda maaş karşılığı görev alır. Spor yapmak isteyen herkesin yanında destek olan personal trainerlar, takım halindeki profesyonel sporculara da taktikler vererek başarılarının daimi olmasını sağlar.  Bu yüzden her tarz mekânda spor anlatan ve doğru sporun nasıl yapıldığını gösteren tüm personal trainer eğitmenleri bir meslek dalına üyedir. Personal trainer eğitmenliği tamamen bir meslek dalıdır. 


PERSONAL TRAİNER EĞİTİMİ NASIL YAPILIR?

Özel eğitim merkezinde spor dalında kendini kanıtlamış olan uzman spor eğitmenleri tarafından verilen eğitimler sonucunda kişilere personal trainer eğitmenliği sertifikası kazandırılır. Her spor çeşidinin gösterildiği ve uzaktan eğitim şekliyle de teorik bilgilerin verildiği eğitimler bir ay sürer ve ortalama olarak 160 saate kadar çıkar.  Verilen eğitimler sonucunda mutlaka bir değerlendirmeden geçen personal trainer eğitmeni adayları sertifikaya sahip olur olmaz istihdam alanlarında güvenle değerlendirilebilirler.

PERSONAL TRAİNERLARIN GÖREV ALABİLECEKLERİ YERLER

Personal trainer, sağlıklı yaşam için görev alan kişilerin genel adıdır. Personal trainerlar çalışabilecekleri alanlarda değerlendirilmeleri koşulunda emeklerinin karşılığı olan ücreti maaş şeklinde alırlar. Personal trainerların çalışabilecekleri alanlar;

 • Spor salonları,
 • Diyet merkezlerinde,
 • Özel spor merkezlerinde,
 • Koçluk merkezlerinde,
 • Fitness salonlarında,
 • Sağlıklı yaşam için ayrılan merkezler( Spa, otel, hamam ),
 • Spor İle ilgili tüm alanlarda spor koçları görev alabilirler.


PERSONAL TRAİNER EĞİTMENLİĞİNİ KİMLER YAPABİLİR?

Ülkemizde son yıllarda yaygın olarak görülen personal trainer eğitmenliği, önemli meslek grubu içinde yer alır. Bu meslek dalını  yapabilmek için doğru okulları bitirmek ve alanında uzman olan kişilerden seçilmesi gereklidir.  Spor Koçluğunu;

 • Beden eğitimi öğretmenleri,
 • Spor fakültesi öğrencileri ve mezunları,
 • Doktor, psikolog, hemşire,
 • Sosyal hizmetler uzmanı,
 • Koçlar gibi meslek dalıyla ilgilenenler veya bu bölümlerin öğrencileri spor koçluğu sertifikası almaya hak kazanmaktadırlar.


PERSONAL TRAİNER EĞİTMENLERİNDEN NASIL DESTEK ALINIR?

Özel eğitim merkezlerinde alınan derslerden sonra değerlendirmeden başarı ile geçen  bireyler profesyonel bir şekilde personal trainer eğitmenliği yapabilir. Sağlıklı yaşam için gayret gösterenler, Sporu hayat biçimi haline getirenler, Hastalığı sebebiyle çareyi sporda bulanlar ve sporun önemini çok iyi kavrayanlar personal trainer eğitmenlerinden destek almak için tüm çabayı serf ederler. Takım halde spor yapmanın önemini kavramak isteyenler personal trainer eğitmenliği mesleğine her zaman ihtiyaç duyarlar.

batıkent diş hekimi mide botoksu Biber hapı orjinal Orjinal lida Maurers sipariş
WhatsApp WhatsApp Hattı